Vyberte stránku

Zpětný odkaz: Co to znamená a proč jsou důležité?

Naposledy aktualizováno: 14.06.2022

Co je zpětný odkaz?

Zpětný odkaz je označení pro odkaz směřující z jednoho webu (ze stránky primární domény A) na stránku na jiném webu (na stránku primární domény B). Zpětný odkaz najdete také pod označením backlink (anglický výraz) či příchozí odkaz.

Proč jsou zpětné odkazy důležité?

Zpětné odkazy můžeme považovat za “hlasy” z jiných webových stránek tvrdící o webové stránce, na kterou je odkazováno, že se jedná o stránku s hodnotným a užitečným obsahem. Tyto hlasy jsou důležité pro Google a další vyhledávače, pro které je to důležitým signálem ovlivňující vaše umístění ve výsledcích vyhledávání. Stránky s vysokým počtem zpětných odkazů mají obvykle lepší pozice ve výsledcích vyhledávání.

Jaké zpětné odkazy jsou přínosné?

Ne všechny zpětné odkazy jsou stejně kvalitní a mají pro vás ten stejný přínos. Proto je důležité se zaměřit na “kvalitní zpětné odkazy”, které vám pomohou více. 

Existuje několik základních pravidel, podle kterých lze určit přínosnost zpětného odkazu pro vaši webovou stránku.

  1. Zpětný odkaz je z domény, ze které ještě zpětný odkaz nemáte
  2. Zpětný odkaz je dofollow
  3. Anchor zpětného odkazu odpovídá cílové stránce
  4. Zpětný odkaz je z důvěryhodné a obsahově autoritativní webové stránky

Přínosnost a kvalitu zpětného odkazu lze určovat na základě mnoha dalších kritérií. Výše čtyři uvedená pravidla však považujeme na základě naší praxe za zásadní.

Co jsou “dofollow” zpětné odkazy?

Dofollow zpětný odkaz pomáhají vašemu umístění ve vyhledávačích, protože umožňují vyhledávačům jejich trasování. Proto je pro vás zpravidla přínosnější získávat dofollow zpětné odkazy.

Oproti tomu existují nofollow odkazy, které říkají vyhledávačům, aby daný odkaz ignorovaly. To se děje pomocí aplikace HTML značky rel=“nofollow“.

Co je to anchor zpětného odkazu?

Anchor text je viditelná textová část zpětného odkazu. Tato textová část je zpravidla graficky zvýrazněna a po kliknutí na anchor text budete odkázání na cílovou webovou stránku.

Zdroje:

Štítek:
Kategorie: Linkbuilding